Fırat DEVECİ

Yeniden: IN8 Nixie Saat

 • 7 yıl önce, Fırat DEVECİ tarafından yazılmıştır.
 • 12 Yorum
 • Genel

Eski elektronik araçlara merakım uzun süredir devam etse de Nixie’leri elde edişim ve bunlarla ilgili uğraşlarım başlayalı neredeyse 1 yılı geçti. Bu süreç içerisinde IN12B kullanan “4’lü Nixie Saat“i ve sonrasında ise LD-955A kullanan “Tekli Nixie Saat“i sizlerle paylaştım. Elektroniğe yeni başlayan, eskiden beri sektörün içerisinde olanlardan tutun tasarımcılara kadar oldukça olumlu tepkiler, bir çok soru ve istekler aldım; bu ilginin karşılığında bilgilerimi ve projelerimi paylaşmak için kullandığım sitemin genel giderlerini karşılayabildim ve bu beni yeni projeler yapma konusunda daha da teşvik etti. Öncelikle bu ilgi için herkese teşekkür ederim.

IN8 Nixie Saat
In8 Nixie Saat projesi içerisinde 4 adet IN8 nixie barındırmaktadır. Tekli saat projemde olan bazı özelliklerin de kullanıldığı bu projede en önemli değişiklerden bir tanesi donanım tarafında yaşanmıştır. Daha önce 200V’luk SOT23 paket transistör kullanılarak sürülen nixieler bu proje kapsamında TPIC6B595 ile kontrol edilmiştir. Projede kullanılan ana işlemci yine STM32F072 olarak kalmıştır. Saatin özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

IN8 Nixie Saat Özellikleri– 4 digit’e sahip bir tarih/saat/sicaklik uygulaması.
– USB bağlantısı ve enerjisini sadece USB üzerinden sağlanmaktadır.
– USB üzerinden tarih/saat/alarm gibi ayarları gerçekleştirilebilir.
– Buzzer ile alarm ve saat geçişlerinde sesli uyarı.
– RGB led ile görsel zenginlik.
– İşlemci kontrollü gerilim yükseltme işlemleri yapılmıştır.
– Dahili RTC ve pil ile enerjisiz anlarsa zamanın aksamaması sağlanmıştır.
– Olabildiğince az malzeme ile tasarım noktalanmıştır.
– Güvenilir ve uzun ömürlüdür.
– Slot Machine geçişlere sahiptir, bu sayede nixie ömürleri uzamaktadır.
– Bilgisayar program ile görsel kontrol sağlanmaktadır.

Nixie Sürmede TPIC6B595 Kullanımı
Nixie’ler daha önceki yazımda da belirttiğim üzere 170V ve 1mA civarı akım ile sürülmektedirler. Gerilimin bu kadar yüksek olduğu bir yerde Nixie anahtarlaması için yüksek gerilimli anahtarlar kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle ilk projelerimde yer avantajı sağlaması açısından da 200V SOT23 paket NPN transistör kullanmıştım. Bu oldukça sorunsuz gözüken bir sistem olarak karşımıza çıksa da her bir projede 4×11=44 adet transistör kullanımı hem maliyet, hem hata yüzdesinin artması hem de montajı açısından oldukça zorlayıcı olmaktaydı. Bir okurumun IN8 hediyesi ile birlikte yeni bir tasarım oluşturmam gerektiğinde beni ilk düşündüren kısım nixie sürmelerin en basit nasıl yapılacağıydı. Bu konuda çözümüm ise TPIC6B595 oldu!TPIC6B595, özellikle led ekranlar yapan kişilerin oldukça tercih ettiği bir entegredir. Seri haberleşme ile kullanılabilmesi, cascade bağlanabilmesinin yanı sıra yüksek akımlı girişleri sayesinde bir çok alanda tercih nedenidirler. TPIC6B595 aslında 74HC595 türevi bir entegrenin çıkışlarına yüksek akımlı anahtar takılmış halidir. Bizim burada kullanış amacımız ise TPIC6B595’in her kanalının 50V zener diyoda sahip olmasıdır; nixielerin ışık yayabilmesi için gerekli gerilim değeri 150V civarıdır. 50V’luk bu fark, 170V besleme ile sürülen bir nixie için üzerine 120V düşeceği anlamına gelir ki bu da nixienin ışık vermesi için gerekli değerin altında kalması demektir. Bu özellik kullanılarak nixielerin sönmesi için 120V, yanması için ise 170V uygulanarak saatin kontrolü tamamlanmıştır.

Görsel Şölen
Görsel şölene geçmeden önce belirtmek isterim ki maalesef Nixie’lere ulaşım Türkiye için oldukça zor bir hal almıştır. Online satış yapan firmaların çoğu ya Türkiye’ye satış yapmıyorlar ya da gümrük limitlerinden dolayı çok yüksek maliyetler çıkarıyorlar. Dolayısı ile eğer saat konusunda istekleri olan arkadaşlar var ise Nixie’leri kendileri almak şartı ile kontrol kartlarını sağlayabildiğimi söylemek isterim.

Saatle ilgili tüm soruları yorum ya da iletişim kısmından bana ulaştırabilirsiniz…

(28.01.2021 Güncellemesi) Yurtdışından Nixie elde etmenin zorlaşmasından dolayı Nixie saat ile ilgili tasarım ve üretimi durdurmuş bulunmaktayım.


 1. Uğur Eroğlu dedi ki:

  Merhabalar, sizin sayenizde bu Nixie tüplere merak saldım ve kendi devremi oluşturup kullanmak istiyorum. Fakat ne zaman niyetlensem bu tüplerin fiyatlarından dolayı vazgeçiyorum. Özellikle neyse alıyım desemde arızalı çıkabilme olasılığı beni ürkütüyor. Bu konu da tavsiye edebileceğiniz bir tedarikçi var mı? Bir de bu ürünlerin kullanım ömrü hakkında görüşünüzü alabilir miyim ? İyi çalışmalar dilerim.

  • Fırat DEVECİ dedi ki:

   Merhabalar,

   Sıfır değil de kullanılmış ürün alırsanız ömür ve çalışabilirlik riskini siz alırsınız. Nixie’ler kırılmadıktan sonra çalışmaya devam ediyorlar. Elimde 1 yıldır kesintisiz çalışan nixieler mevcut.

 2. Onur dedi ki:

  Hocam merhaba, sistemi tasarlarken saat entegresi olarak ne kullandınız? Yoksa STM32’nin dahili saat entegresini mi kullandınız? Eğer dahili RTC kullandıysanız, gücün kesilmesi durumunda bir pil vasıtasıyla saati kayıtlı tuttunuz mu? Hocam sadece yazılım kısmında dahili RTC nasıl kullanılır onu öğrenmek istiyorum bu konuda örnek bir kod gönderme durumunuz var mı? Teşekkürler…

 3. Rowan dedi ki:

  Hi, I’m trying to make my own nixie clock and I currently just have a 12V to 170V power supply, but I really like your method of using 5V to 170V using PWM out of the microprocessor. I was wondering if it’s possible to get a schematic of the power supply/ component listing?

  Regards

 4. Eda dedi ki:

  Merhabalar,
  Fiyat bilgisi alabilir miyim?
  Tesekkürler.

 5. Halil Öztürk dedi ki:

  Merhaba,
  Hazır saat var mı elinizde? Videoda görülen saat in fiyatı nedir? Sizden satın almaya karar verildiğinde nasıl bir yol takip edilecek?

 6. Ergun dedi ki:

  Merhaba Fırat Hocam.
  Saatin fiyatı güncel mi?
  Yoksa kura bağlı değişiklik gösteriyor mu?

Bir Yorum Yazın

error: Kopyalama Yasaktır, Eğer Bilgi İçeriğini Almak İstiyorsanız İletişim Bölümünden Yazara Ulaşın!