Fırat DEVECİ

Hakkımda

  • 9 yıl önce, Fırat DEVECİ tarafından yazılmıştır.
  • 0 Yorum

Merhaba,

Ben Fırat DEVECİ, Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak başladığım mesleğime, bu mesleğin özel bir dalı olan Güç Elektroniğinde, Senior Güç Elektroniği Mühendisi olarak devam ediyorum.

Özellikle 2000’ler ve sonrasında edindiğim bilgi birikimini, site üzerinden, gerek yeni mesleğe başlamış gerekse meslekte yıllarını geçirmiş arkadaşlar için özellikle bir baş ucu kaynağı niteliği taşıması için paylaşıyorum. Türkiye’de bu ve bunun gibi sitelerin çoğalması ve bilgi hazinelerinin derinliklerden çıkması için mücadele ediyorum.

Elektroniğin her dalı hakkında yeni şeyler öğrenmekten/öğretmekten, uygulamaktan ve yaratmaktan hoşlanıyorum.

Gömülü sistemler ve bunun analog elektronik ile entegrasyonu konusunda çalışmalarımı yürütüyorum. Bu konuda bilinen topolojileri ve sistem yapılarını tekrar ele alıyor, hepsini en küçük ayrıntısına kadar öğrenmeye çalışıyor ve sonrasında daha üstün özelliklerle bunları birbirine entegre ediyorum. Tüm bunların getirisi olarak; bu tür uygulamalarda gerek tasarım gerek ise üretim safhasında zorluk yaşatacak faktörlerin neler olduğunu biliyor ve buna göre hareket ediyorum.

Yeni çıkan teknikleri takip edilmesi gerektiğini düşünürken; eskinin alışılagelmiş yapılarının iyi irdelenmesi gerektiğine inanırım. Bu değişiklikleri yaparken gerek fiyat/performans gerek ise hata geri dönüş oranının az olmasına çaba gösteriyor ve tüm projelerimi doğaya saygı niteliğinde verimlilikten yana tasarlamaya gayret gösteriyorum.

Hobi ile profesyonel projenin nerede ayrıldığını, bunun için ürün planlama, geliştirme ve test sürecinin ne kadar önemli olduğunu göz önüne alarak; özellikle tasarım ve test sürecinde iyi bir ürün için, ilgili test cihazlarının kullanımının önemine inanıyorum.

Az donanım/çok iş ve bunun için gömülü sistemlerin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun için olabildiğinde minimal tasarım ve denetleyici ile performanslı projeler oluşturmaya çalışıyor; bu nedenle herhangi bir üreticinin fanatiği olmamaya özen gösteriyorum. Fiyatlandırma içerisinde her firmanın uygun teknoloji ve cihazını kullanmaya çalışıyorum.

Eski cihazları elime alıp incelemeyi seviyor; tarihin tozlu raflarında ortaya çıkan herhangi bir ürün için neler düşünülmüş, hangi aşama ve zorluklardan geçilmiş, bunu irdelemenin önemli olduğuna inanıyorum. Gelişimin bir anda değil, birikimli olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Dokümantasyonun olmazsa olmaz olduğuna inanıyorum. Düzenli bir çalışma sıralamasının, eski deneyimlerden elde edilen sonuçlarla birlikte geliştirmenin ve raporlamanın çok dikkatli yapılması gerektiğine; bu düzeninin ve sunumunun da ürün kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Dil konusunda elime geçen her fırsatta yabancı meslektaşlar ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iletişim halinde olmaya, en son gelişmeleri onlardan takip etmeye özen gösteriyorum. Fırsat buldukça yurt dışına çıkmaya, önemli etkinliklere katılmaya ve vizyonumu genişletmeye çalışıyorum.

Farklı dallarda çalışan arkadaşlarımla (mekanik, mekatronik, medikal vb.) sık sık görüşüyor, çeşitli sektörlerin hangi yöne kaydıklarını izlemeye gayret ediyorum.

Fırat DEVECİ
Power Electronics Engineer

error: Kopyalama Yasaktır, Eğer Bilgi İçeriğini Almak İstiyorsanız İletişim Bölümünden Yazara Ulaşın!